Americký prezident Donald Trump večeřel s 220 největšími držiteli jeho kryptoměny. Zúčastnil se ale třeba podnikatel, kterého ještě na začátku roku vyšetřovaly americké úřady. Demokraté upozorňují na prezidentův střet zájmů. Peníze investované do takzvaného meme coinu putují přímo k Trumpově rodině. Prezident také v úvodu mandátu vyměnil šéfa instituce, která na obchodování dohlíží.
Trumpova kryptovečeře vyvolala otázky, kdo si může koupit prezidenta
Večeře v Trumpově golfovém klubu se zúčastnil v Číně narozený kryptopodnikatel Justin Sun, který je největším držitelem kryptoměny $TRUMP a zároveň poradcem kryptoplatformy World Liberty Financial, kterou založila Trumpova rodina.
Až do Trumpova volebního vítězství byl 34letý podnikatel v hledáčku amerických úřadů a ve velké části amerického kryptoměnového průmyslu byl nežádoucí osobou. Jeho společnost Tron, která provozuje stejnojmennou blockchainovou síť, byla oblíbeným kanálem pro přesun finančních prostředků kryptozločinců, napsal server The Wall Street Journal (WSJ).
Síť pro postihování finanční kriminality – úřad patřící pod americké ministerstvo financí – napsala v neveřejném dokumentu, že „popularita Tronu mezi nelegálními subjekty roste“. Podle výzkumné společnosti TRM Labs, která sleduje transakce kryptoměn, se do loňského roku více než polovina všech nelegálních kryptoaktivit odehrála v Sunově síti. Jednalo se o přesuny v hodnotě přibližně 26 miliard dolarů (573,5 miliardy korun).
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu loni označil blockchain společnosti Tron za „preferovanou volbu pro praní kryptoměn“ v Asii. Zakladatel společnosti Binance Changpeng Zhao v rámci dohody o přiznání viny za porušení pravidel proti praní špinavých peněz poskytl americkým prokurátorům informace, mimo jiné také o Sunovi, upozornil WSJ.
Sunovi zástupci uvedli, že tato tvrzení jsou nepravdivá a že výzkum TRM vytvořil o společnosti zavádějící obraz. V loňském roce se společnost Tron spojila s TRM a další kryptospolečností Tether s tvrzením, že hodlají společně bojovat proti kriminalitě, která souvisí s kryptoměnami.
Od obvinění po investici do Trumpa
Sun čelil obvinění ze strany americké Komise pro cenné papíry (SEC) kvůli údajné podvodné manipulaci na trhu s tokenem TRX, který vlastní společnost Tron. Ministerstvo spravedlnosti vyšetřovalo Suna pro podezření z finančních zločinů, uvedli lidé obeznámení s případem. Úřad amerického státního zástupce na Manhattanu si od Suna vyžádal informace již v roce 2021 a pokračoval ve shromažďování důkazů nejméně do roku 2023, dodali někteří z nich.
Situace se pro Suna změnila poté, co investoval 75 milionů dolarů (1,7 miliardy korun) do kryptoprojektu World Liberty Financial, který Trump a jeho synové spustili loni v září. Zároveň byl Sun jmenován poradcem tohoto podniku. V únoru 2025 pak SEC požádala soud o pozastavení vlastní žaloby. Rozhodnutí překvapilo několik zaměstnanců agentury, kteří byli silně přesvědčeni, že případ vyhrají, napsal WSJ.
Ve středu Sun zveřejnil video, na kterém je vidět, že navštívil Eisenhowerovu vládní budovu nedaleko Bílého domu, kde sídlí několik institucí americké vlády. Sun se k tomu odmítl vyjádřit, ale na sociální síti X napsal, že je „vděčný za pozvání“. Rovněž SEC se k tomu odmítla vyjádřit.
„Vzácná možnost“
Čtvrteční večeři u šéfa Bílého domu si koupil také investiční ředitel tchajwanské společnosti Kronos Research Vincent Liu, který předeslal, že na banket dorazí s cílem navázat kontakty s dalšími předními držiteli kryptoměny $TRUMP a s vizí setkat se s prezidentem. „Taková možnost je vzácná a znamená to, že digitální aktiva vstupují do hlavního proudu,“ dodal Liu.
Na večeři zamířil i 27letý konzultant z New Yorku Vincent Deriu, který uvedl, že již vlastní „mnoho“ hodinek značky Trump, „několik párů“ tenisek Trump a „více než padesát“ Trumpových NFT. Deriu zaplatil 116 tisíc dolarů (2,6 milionu korun), aby se k večeři mohl připojit.
Zakladatel kryptoburzy BitMart se sídlem na Kajmanských ostrovech Sheldon Zia zveřejnil na X, že jako jeden z pětadvaceti předních investorů zamířil nejen na večeři, ale také na soukromou koktejlovou party, která se konala předtím, a během pátku pak počítá se soukromou prohlídkou Bílého domu.
V původním oznámení akce se uvádělo, že pětadvacet předních držitelů $TRUMP – totožnost většiny z nich je zatím neznámá – si prohlédne Bílý dům. Tento detail byl následně z webové stránky kryptoměny odstraněn.
Kryptokorupce, protestují odpůrci
Demokratičtí zákonodárci požadovali zveřejnění jmen všech účastníků. „Kvůli kryptopeněženkám napojeným na zahraničí, nedosledovatelným transakcím a zákazu přítomnosti tisku vyvolává tato akce znepokojivé otázky ohledně zahraničního vlivu, národní bezpečnosti a rostoucí korupce v srdci Trumpova kryptoimpéria,“ napsali demokratičtí zákonodárci v prohlášení.
Mince $TRUMP podle demokratů umožňuje Trumpově rodině využívat neregulované odvětví k vlastnímu obohacení a dvoření se zahraničnímu vlivu tím, že umožňuje si koupit přístup k prezidentovi. Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová uvedla na tiskové konferenci, že Trump „využívá funkci amerického prezidenta, aby se obohacoval prostřednictvím kryptoměny“. O korupci mluvili i někteří další představitelé strany. Před klubem, kde se večeře konala, se uskutečnila demonstrace. Její účastníci si donesli transparenty, které hlásaly „zastavte kryptokorupci“.
Ozývat se začali i někteří Trumpovi spojenci. Republikánská senátorka Cynthia Lummisová, která je přesvědčenou zastánkyní kryptoměn, uvedla, že ji tato večeře „zarazila“.
Bývalý poradce prezidenta Baracka Obamy pro etiku Norm Eisen s odvoláním na konstituční ustanovení, které zakazuje federálním úředníkům přijímat dary, platby nebo služby od zahraničních vlád bez souhlasu Kongresu, popsal tuto večeři jako „nejhlubší porušení etiky a ústavy v historii našeho prezidentství“.
„Zahraniční vlády využijí této situace, vloží do ní peníze a budou za to očekávat nějaké ústupky,“ je přesvědčen Eisen. Dodal, že by to mohlo mít významné důsledky pro národní bezpečnost, neboť takový vliv by mohl vést k rozhodnutím Bílého domu, která by upřednostňovala jiné země před USA.
V soukromých kapsách
Investiční manažer Michael Lee, který se věnuje investicím v kryptoměnách, naopak prohlásil, že podle něj večeře u Trumpa nepředstavuje etický problém. „Pokud jste zámožný člověk, můžete se dostat do blízkosti jakéhokoli politika, ne?“ dodal.
„Dobře, velcí dárci mají přístup k politickým kandidátům, kteří se pak mohou stát prezidenty,“ uznala novinářka The New York Times Rachel Abramsová v podcastu The Daily. „Tito dárci ale přispívají na konkrétní problém nebo na zvolení konkrétního kandidáta. Není to tak, že by vypisovali šeky na něčí osobní bankovní účet,“ řekla na adresu setkání držitelů $TRUMP.
„Tohle není příspěvek na kampaň. Je to platba, která směruje prezidentovi a jeho rodině. A to je bezprecedentní,“ zdůraznil její kolega Eric Lipton.
„Majetek prezidenta Trumpa je ve svěřeneckém fondu spravovaném jeho dětmi. Neexistuje žádný střet zájmů,“ reagovala zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Anna Kellyová. Podle Liptona se však Trumpova rodina během jeho druhého funkčního období odhodlala k finančním krokům, které jsou jednoznačně ve střetu zájmů.
Růst a pád
Trump svou kryptoměnu oznámil jen několik málo dní před inaugurací.
Hodnota $TRUMP následně během 19. ledna na chvíli překonala hranici 70 dolarů. Poté ale začal strmý pád. Stovky tisíc investorů během něj přišly o svoje peníze. Lipton upozornil, že kdyby došlo k takovému uvedení na trh za normálních okolností, byl by to důvod pro SEC, aby se zajímala o to, jestli nedošlo k potenciálnímu porušení federálních zákonů. To se ovšem nestalo.
„Krátce poté, co se Trump stal prezidentem, jmenoval současného šéfa SEC. Následně bylo vydáno nové nařízení, v němž komise poprvé oficiálně oznámila, že meme coiny nebudou předmětem vyšetřování ani regulačních opatření,“ dodal Lipton.
Meme coin
$TRUMP je označována jako takzvaný meme coin. Jedná se o kryptoměny inspirované internetovými memy, virálními trendy nebo v tomto případě americkým prezidentem. Obvykle jsou vytvářeny pro zábavu nebo za sběratelskými účely. V praxi ovšem meme coiny obohatí první investory, kteří se mohou svých mincí zbavit dříve, než se jejich hodnota zhroutí.
Podle oficiálních webových stránek GetTrumpMemes.com je kryptoměna $TRUMP sběratelský předmět, který neslouží k investičním účelům. Lze se tam také dozvědět, že osmdesát procent z celkové nabídky jedné miliardy tokenů $TRUMP vlastní společnost CIC Digital, která je přidruženou společností The Trump Organization, a společnost Fight Fight Fight.
„Meme mince nejsou investice. Dokonce bych je ani nenazýval spekulativními. Jsou rizikovější než závody chrtů,“ prohlásil investiční manažer Lee. Sám sebe označuje za „plnokrevného příznivce Trumpa“ a nejznámější kryptoměnu bitcoin nazývá „digitálním zlatem“. Jako investor by však kryptoměnu $TRUMP nenakoupil.
Server Bitcoin World o večeři největších držitelů $TRUMP napsal, že načasování posledního výrazného nárůstu ceny kryptoměny naznačuje, že „přístup k přední politické osobnosti a události působil jako silný katalyzátor“.
Trumpův obrat
Trump prodělal v postoji ke kryptoměnám radikální obrat. Současný americký prezident ještě v roce 2019 tweetoval, že není fanouškem kryptoměn, protože jsou zapojeny do obchodu s drogami a dalších nelegálních aktivit. V roce 2024 na konferenci o kryptoměnách vystoupil s tím, že udělá z USA „hlavní město světa kryptoměn“.
Prezidentovi synové Donald Trump mladší a Eric Trump, kteří jsou klíčovými hráči v operacích rodinného podniku, přesvědčili svého otce, aby přijal kryptoměny jako politický nástroj i prostředek finančního zisku. Bohatí hráči v kryptoprůmyslu mu pak přispěli na kampaň částkou více než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).
Jejich nápadem bylo vytvořit kryptoměnu $TRUMP a založit podnik World Liberty Financial, což je banka pro kryptoměny. „To byly dva podnikatelské záměry, se kterými přišli a které začali realizovat ještě před volbami,“ řekl Lipton.
World Liberty Financial začala nakupovat kryptoměny bitcoin či ether za desítky milionů dolarů. Krátce poté prezident Trump oznámil, že chce vytvořit federální rezervu kryptoměn a že jednou z nich bude ether. Cena této kryptoměny, kterou v tu chvíli už měla Trumpova rodina nakoupenou, tím prudce vzrostla.
Kryptoměnovou banku World Liberty Financial propagují tři Trumpovi synové – kromě Donalda mladšího a Erica je to i Barron Trump, který se stává součástí rodinného podnikání. Dalším mužem kolem World Liberty je Zach Witkoff, syn Trumpova vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa.