Prezident USA Donald Trump v Bílém domě ve středu přivítal prezidenta Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu v době, kdy se mezi státy stupňuje napětí. Napjaté bylo i setkání, při němž Trump lživě obviňoval Jihoafričany z genocidy bělochů. Nechal promítat video s kříži, o nichž tvrdil, že označují hroby zavražděných bílých farmářů, ve skutečnosti však hroby neoznačovaly.
Trump lživě obviňoval Jihoafričany z genocidy bělochů
Úvod schůzky, jak si média povšimla, se odehrál smířlivě. Trump jako náruživý golfista ocenil zkušenosti jihoafrických golfistů, které s sebou Ramaphosa přivedl. Také řekl, že jihoafrický prezident je respektovaným člověkem, ačkoli v některých kruzích už se takové přízni netěší. Ramaphosa zase prohlásil, že stojí o restart vztahů se Spojenými státy a že chce hovořit o vzácných surovinách a vzájemném obchodě.
„Chci slyšet vysvětlení,“ řekl však poté Trump k situaci s jihoafrickými uprchlíky. „Je to vlastně účel celé schůzky,“ dodal. Prezident USA dříve obvinil JAR ze zabírání půdy bílým farmářům a z podněcování nepřiměřeného násilí, píše agentura Reuters. Podle Pretorie jsou tato tvrzení nepřesná a „neberou v úvahu hlubokou a bolestnou historii Jihoafrické republiky“.
Trumpova vláda v únoru nabídla uprchlický status bílým Jihoafričanům poté, co USA obvinily JAR z rasové diskriminace bělochů. Do USA tento měsíc přicestovala první skupina 49 bílých Jihoafričanů. Ačkoliv Trump viní Jihoafrickou republiku ze záběru půdy bílým, zhruba tři čtvrtiny půdy vlastní právě potomci evropských přistěhovalců, kteří tvoří pouze osm procent populace.
Slova o genocidě
„Existuje mnoho lidí, kteří se cítí být pronásledováni a přicházejí do Spojených států,“ řekl Trump. „Takže je přijímáme z mnoha... míst, pokud máme pocit, že tam dochází k pronásledování nebo genocidě,“ dodal, přičemž měl na mysli zejména bílé farmáře.
„Kdyby došlo ke genocidě afrikánských farmářů, vsadím se s vámi, že tito tři pánové by tu nebyli,“ odvětil Ramaphosa s odkazem na golfisty Ernieho Else a Retiefa Goosena a miliardáře Johanna Ruperta, kteří byli přítomni v Oválné pracovně.
Video s kříži
Trump poté požádal o ztlumení světel, aby mohl přehrát video týkající se obvinění z genocidy bílé menšiny. Ukazovalo bílé kříže, o nichž Trump tvrdil, že jsou to hroby bělochů. U křížů pronášeli politici vášnivé projevy. Jihoafrický prezident během přehrávání tiše seděl, komentovala situaci agentura Reuters. „Chtěl bych vědět, odkud tohle je, nikdy jsem podobné věci neviděl,“ reagoval Ramaphosa.
Prezident i ministr zemědělství JAR John Steenhuisen upozornili na to, že politici z videí nejsou vládními činiteli. Steenhuisen dodal, že prioritou státu je ochrana bílých zemědělců. Představitelé JAR zároveň poznamenali, že kriminalita a násilí se týkají všech rasových skupin. „Zabíjeni nejsou jen běloši, většina jsou černoši,“ řekl o obětech Ramaphosa.
Reuters později upřesnil, že video bylo natočeno v září 2020 během protestu poté, co byli týden předtím na farmě zabiti dva lidé. Kříže neoznačovaly skutečné hroby. Organizátor protestu tehdy jihoafrickému veřejnoprávnímu vysílání řekl, že představují farmáře, kteří byli zabiti v průběhu let.
Stanice ABC upozornila, že během schůzky Trump také ukázal výtisk příspěvku na blogu s obrázkem Demokratické republiky Kongo. Naznačil, že obrázek byl pořízen v Jihoafrické republice.
Trump rovněž prohlásil, že má přátele z Jihoafrické republiky. „Obzvláště jednoho a ten říká, že nemůže JAR navštívit,“ řekl Trump. Zřejmě tak odkazoval na miliardáře a svého důvěrníka Elona Muska, který se narodil v JAR a který byl středeční schůzce přítomen.
Slova o letadlu
Novinář stanice NBC se poté zeptal na luxusní letadlo, které Spojené státy přijaly od Kataru jako dar s tím, že se stane prezidentským speciálem. Trump označil novináře za idiota s tím, že se má věnovat tématu Jihoafrické republiky, píše Newsweek.
Ramaphosa poté prohlásil: „Je mi líto, že nemám letadlo, které bych vám mohl dát.“ „Kéž byste měl,“ odpověděl Trump, čímž vyvolal Ramaphosův smích. „Já bych si ho vzal. Kdyby vaše země nabídla letectvu Spojených států letadlo, vzal bych si ho.“
Kriminalita dopadá na všechny, upozorňuje JAR
Jihoafrický miliardář Johann Rupert zmínil, že JAR potřebuje technologickou pomoc. „Je u nás příliš mnoho mrtvých,“ řekl. „Nejsou to jen bílí farmáři, je to napříč a my potřebujeme technologickou pomoc. Potřebujeme Starlink do každé policejní stanice. Potřebujeme drony,“ dodal. Starlink je satelitní služba Muskovy společnosti SpaceX poskytující internetové připojení po celé planetě.
Média před středeční schůzkou v Bílém domě uváděla, že jednání může být kvůli těžkým tématům značně složité a že by mohlo vyústit i ve spor, jaký Oválná pracovna zažila při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tehdy setkání obou prezidentů přerostlo v roztržku.
Ramaphosa byl na komplikované jednání zřejmě dobře připraven, neboť si s sebou vzal golfisty a také zmíněného ministra zemědělství, který je běloch. Otázku novinářů, zda se JAR nebojí zhroucení ekonomiky po odchodu bělošských farmářů, tak prezident nechal zodpovědět právě Steenhuisena. Ramaphosa navíc zdůraznil, že ač je ministr z jiné politické strany, do vlády si ho vybral. Steenhuisen následně řekl, že bílí farmáři si v zemi přejí zůstat a že jihoafrická vláda národní jednoty usiluje o rovnoprávnost všech obyvatel.
Trump po svém nástupu k moci výrazně omezil pomoc USAID a vyhostil jihoafrického velvyslance. Šéf Bílého domu zemi hrozil také třicetiprocentními cly. Jihoafrický prezident Ramaphosa je prvním africkým lídrem, kterého Trump od svého nástupu v lednu přijal.