KLDR poprvé potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce

3 minuty
Události: Vojáci KLDR na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Vládce Kremlu Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Pchjongjang tvrdí, že tak přispěl k vyhnání ukrajinských vojsk z ruského území, píší agentury s odvoláním na státní média KLDR. Moskva hlásí, že její armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci v Kurské a Bělgorodské oblasti dál bojují.

Ústřední vojenská komise vládnoucí Dělnické strany KLDR sdělila, že vůdce Kim Čong-un rozhodl o nasazení vojáků na straně Ruska na základě smlouvy o komplexním strategickém partnerství, kterou loni podepsal s ruským vládcem Vladimirem Putinem.

„Na základě rozkazu hlavy státu se dílčí jednotky ozbrojených sil republiky dívaly na území Ruska jako na území své země a prokázaly pevné spojenectví mezi oběma zeměmi,“ uvedla komise podle severokorejské státní agentury KCNA. Šéf Kremlu následně vyjádřil vůdci Severní Koreje za účast vojáků KLDR v bojích proti ukrajinské armádě vděčnost. „(Severo)korejští přátelé jednali z pocitu solidarity, spravedlnosti a opravdového přátelství,“ uvedl mimo jiné Putin.

Americké ministerstvo zahraničí v reakci na oznámení Pchjongjangu uvedlo, že Washington je znepokojen účastí Severní Koreje ve válce Ruska s Ukrajinou. „Nadále nás znepokojuje přímé zapojení (KLDR) do války,“ nechal se slyšet podle Reuters mluvčí ministerstva s tím, že nasazení severokorejských vojáků v Rusku a jakákoli podpora poskytovaná Moskvou na oplátku musí skončit. Třetí země jako Severní Korea podle stanoviska diplomacie USA „nesou odpovědnost“ za válku.

Podle jihokorejského ministerstva obrany je aktuální vyjádření KLDR o vyslání vojáků do Ruska „přiznáním zločinu“. Soul odsoudil svého severního souseda za „nelidské a nemorální“ rozhodnutí vyslat mladé lidi do boje s vidinou získání podpory pro vlastní režim.

28 minut
Interview ČT24: Vrchní ředitelka bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Veronika Stromšíková o dohodách o příměří na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Kyjev vytlačení vojáků popřel

Ukrajinské jednotky do západoruské Kurské oblasti vpadly před téměř devíti měsíci, na počátku loňského srpna – a až tuto sobotu Moskva přišla s tvrzením, že se je ruským jednotkám podařilo úplně vytlačit ze svého území, což ale vzápětí Kyjev popřel.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov podle Kremlu o opětovném ovládnutí Kurské oblasti informoval Putina na sobotní schůzce. V hlášení také zmínil roli tisíců severokorejských vojáků, které KLDR na pomoc Moskvě vyslala. Gerasimov ocenil jejich „profesionalitu, odvahu a hrdinství“. Rusko tak poprvé potvrdilo, že vojáci KLDR bojují po boku Rusů v Kurské oblasti.

Pchjongjang podle ukrajinských představitelů Moskvě poskytl celkem čtrnáct tisíc mužů, z toho tři tisíce tvořily posily, které měly nahradit ztráty. Vzhledem k tomu, že jim chyběla obrněná vozidla a zkušenosti s válkou s použitím dronů, severokorejské jednotky utrpěly těžké ztráty, ale rychle se přizpůsobily, píše agentura Reuters.

Reuters zároveň v nedávném článku informoval, že KLDR sice poskytla Moskvě vojáky, aby pomohli vytlačit ukrajinská vojska z Kurské oblasti, ale že mnohem významnější je přísun severokorejské výzbroje a munice proudící na východní frontu. Do předních linií se tak dle agentury za posledních dvacet měsíců dostaly miliony severokorejských dělostřeleckých granátů.

Načítání...