Uvědomili jsme si, že pandemie je celospolečenská záležitost a musí do ní mluvit ekonomové, sociologové, politici, lidé, kteří jsou odborníci na komunikaci a další, uvedl v Událostech, komentářích epidemiolog a infektolog z IKEMu Petr Smejkal v souvislosti s pětiletým výročím pandemie covidu. „My jsme z toho udělali trošku lékařskou záležitost, a to nebylo dobře,“ dodal.
Z pandemie jsme udělali záležitost léčení a zapomněli na prevenci, říká Smejkal
„Udělali jsme z toho navíc záležitost spíše léčení, nemocnic a zapomněli jsme – což vidíme ve zdravotnictví pořád – na prevenci,“ zmínil Smejkal s tím, že „na brzdu šlapali asi pozdě“, protože „jsme si pořád říkali, že je dost lůžek“. „Jako bychom se bavili o léčení, než že bychom mluvili o tom, jak nemocem předcházet,“ poukázal.
Podle něj jsou například dopady na děti ve školách neoddiskutovatelné. „Brali jsme to hrozně plošně. Neuvědomili jsme si, že rozhodování musí jít na datech. Jsou školy, které vyhovují hygienickým pravidlům, kde například rozestupy jdou,“ uvedl Smejkal. Existovaly podle něj i seznamy sportů, které jsou méně bezpečné či více bezpečné.
„Také to, že je dobré děti testovat, a ne jim říkat: ‚Teď si můžete sundat roušku, pak si jí zase nasadíte, pak si jí zase sundáte.‘ Takhle jsme to komplikovali, přitom i školy, když se dělala spousta ostatních věcí, se daly udržet v provozu,“ podotkl Smejkal.
Zmínil, že jeho skupina MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) se snažila situaci vyhodnocovat podle zahraničí a toho, jaké byly doporučené postupy. „A ne podle toho, co si zrovna myslíme,“ podotkl.
Podle něj je ale špatně, že stát do jisté míry suplovaly skupiny lidí, které se snažily pomoci. Zmínil, že Česko doteď nemá funkční strukturu veřejného zdravotnictví. „Měli jsme kdysi dávno strukturu veřejného zdravotnictví, ale pak se po revoluci rozpadla a my jsme ji nevybudovali a doteď ji vlastně úplně přesně nemáme,“ dodal s tím, že je situaci potřeba zanalyzovat.