Přesně před 80 lety bombardovali Spojenci Prahu. V poledne 14. února 1945 na ni zaútočilo více než 60 amerických letounů B-17. Za méně než pět minut na metropoli svrhly přes 150 tun bomb, které zabily na sedm set civilistů a dalších asi dvanáct set lidí zranily. Při příležitosti uctění památky těchto obětí ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek zmínil, že podobné události je důležité připomínat.
„Historie by se mohla opakovat.“ V Praze uctili oběti bombardování z února 1945
3 minuty
Studio ČT24: 80 let od spojeneckého bombardování Prahy
„Letos je to už deset let, co byla instalována pamětní deska, která je vyrobena právě z bomb, které na Prahu dopadly. Myslím si, že je to důležité. Domnívám se, že bez toho by se mohla historie opakovat,“ zdůraznil Knížek.
Pietní akt se uskutečnil u pamětní desky, která je na budově Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Pamětní desku nechala Praha 2 instalovat v roce 2015 k 70. výročí náletu. Ze střepin bomb spadlých na českém území ji vytvořil sochař Petr Císařovský.
Nedaleko místa, kde se pietní deska nachází, byl jeden z největších krytů. Při bombardování Prahy v něm zemřelo přes 130 lidí. Šlo především o matky s dětmi. Američané shazovali těžké bomby, na které kryty nebyly konstruované.