Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích
V tisícovém Domaníně na Hodonínsku voda z přívalového deště zatopila desítky objektů. „Nevypadá to vůbec dobře. Máme poškozené cesty. Děláme novou kanalizaci, která zatím byla zpevněná štěrkopískem, to je ale pryč. Voda všechno smetla do domů,“ řekla místostarostka Lenka Bruštíková (Nezávislí občané pro Domanín). Lidé podle ní nahlašují škody, zaplavené studny. „Škod je hodně, mapujeme to,“ uvedla. Doplnila, že jeden dům bude muset posoudit statik. Je možné, že objekt bude muset jít k zemi.
Obec požádala rodiče, aby nevjížděli na zaplavené silnice a pokud mohou, tak aby v pátek nevodili své děti do mateřské školy, jejíž kapacita bude kvůli havarijní situaci velmi omezená.
V Rájci-Jestřebí na Blanensku zatopil podle starostky Romany Synakieviczové (SNK) dvouhodinový přívalový déšť také desítky domů. Ve městě žije asi 3700 obyvatel, zasažena byla podle ní více než třetina města. „Přívalový déšť se zastavil přímo nad naším městem. Jsme v údolí, tak to tak dopadlo. V ulicích máme bláto z okolí a staveb, zasaženy byly desítky domů, šlo především o sklepy. Vytopená byla stolařská dílna. U jedné novostavby, kde dokopali základy, se sesunul svah, což nám způsobilo asi největší problémy. Hlína z výkopů skončila v zastavěné části,“ uvedla starostka. Doplnila, že škody na obecním majetku zatím nezjistila.
S přívalovým deštěm se potýkali například i v Syrovíně na Hodonínsku, kde žije bezmála čtyři sta obyvatel. „Máme tu jednu exponovanou ulici, která je při větších přívalových deštích vždy zaplavená, jednou za deset let je to více. Šlo o bahno v ulici a asi tři zatopené sklepy, které hasiči vyčerpávali. Škody na obecním majetku nejsou,“ řekl starosta Zbyněk Mrkus (Pro budoucnost).
Na Hodonínsku hasiči zasahovali ve více obcích, například i ve Veselí nad Moravou, Žeravicích, Ježově či Labutech. Postupně čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali z komunikací naplavené bahno a další nečistoty, čistili kanálové vpusti. Evakuace obyvatel nebyla nutná.
Zasažení mohou zažádat o mimořádnou dávku
„Bouřky postihly mnoho domácností. Velké problémy kromě přívalů deště způsobilo také splavené bahno nebo kroupy. Chci ujistit všechny, kteří jsou touto náhlou situací zasaženi a mají třeba vyplavené a poškozené domy, že jsme připraveni jim maximálně pomoci. Lidé, kteří mají poničenou domácnost, zůstali bez finančních prostředků a z tohoto důvodu se ocitli v hmotné nouzi, mohou získat dávku mimořádné okamžité pomoci,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Na překonání dopadů bouřek a záplavy mohou oběti získat případně až patnáctinásobek životního minima, tedy až 72 900 korun. Mimořádná okamžitá pomoc ale patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek i další skutečnosti u všech členů domácnosti.
„Dávku mohou získat všichni, které postihne vážná mimořádná událost a celkové sociální a majetkové poměry jim neumožňují překonat událost vlastními silami. Dávka je jednorázová a nevratná, nejde tedy o půjčku a peníze lidé nebudou státu vracet,“ upřesnilo ministerstvo. Peníze může poskytnout na odstranění škod, zajištění základních potřeb, úhradu dezinfekce a dalších prostředků. Na pořízení nutného vybavení do domácnosti jako lednice či pračky se pak dá žádat o další z mimořádných dávek.
Na pomoc s administrativou vyjel i mobilní tým
Do zasažené oblasti vyrazil v pátek ráno první mobilní tým úředníků. Pracovat by měl v okolí Plumlova. Zástupci úřadu jsou v kontaktu se starosty, situaci v dalších místech monitorují. „Mobilní týmy se nám osvědčily již během loňských povodní. Dnešní rozsah katastrofy je naštěstí mnohem menší, ale jsme připraveni přímo v terénu řešit dopad na konkrétní domácnosti, jejichž domov byl zasažen. Lidem v nejvíce postižených oblastech dokážeme vyřídit administrativu, a tím pádem poskytnout nezbytnou pomoc velmi rychle,“ sdělil generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Bouřky, které se ve čtvrtek objevily hlavně na Moravě, se téměř nepohybovaly, nebo byly na jednom místě opakovaně. Vznikaly tak přívalové srážky. Například stanice Potštát-Boškov na Přerovsku naměřila 25 milimetrů za třicet minut a i tam museli hasiči čerpat vodu ze sklepů.